Sporty wodne

Sporty wodne, jak sama nazwa wskazuje uprawiane są na lub w wodzie. Ich charakterystyka jest dość zróżnicowana. Niektóre ze sportów tego rodzaju wymagają specjalnych warunków, można je uprawiać tylko na określonych typach akwenów. Jest ich jednak niewiele, ich uprawianie wymaga przede wszystkim zastosowania specjalistycznego sprzętu.

Dyscypliny wodne oparte są przede wszystkim na odpowiednich warunkach termicznych. W przeważającej części wypadków sporty wodne uprawiane są w miesiącach letnich, gdy woda osiąga wyższe temperatury. Dla niektórych konieczny jest też silny wiatr.

Windsurfing jest uprawiany przy użyciu deski i umocowanego do niej pędnika żaglowego. Jest to dyscyplina olimpijska, została włączona do programu w Los Angeles, w 1984 roku. Kobiety biorą udział w igrzyskach od 1992 roku. Debiut windsurfingu na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles nie jest przypadkowy. To właśnie w Kalifornii narodził się ten sport. Obecnie możemy wyszczególnić kilka odmian tego sportu. Freeide to nic innego jak pływanie na desce. Z tą odmianą należy kojarzyć takie manewry jak na przykład hals, zwrot. Odmiana ta uprawiana jest przede wszystkim przez początkujących i amatorów windsurfingu. Do Freeide nie trzeba posiadać żadnego specjalistycznego sprzętu. Speed to odmiana, która jak sama nazwa wskazuje opiera się na osiąganiu wysokich prędkości. Wykorzystuje się tutaj małe deski oraz duże żagle do slalomu.

Do uprawiania windsurfingu oprócz desek potrzebne są też żagle. Obecnie są one budowane z dwuwarstwowej folii poliestrowej. Są to bardzo wytrzymałe włókna.

Kitesurfing to sport wodny, polegający na surfowaniu na wodzie przy pomocy latawca. To dyscyplina, która na chwilę obecną nie znajduje się w programie olimpijskim. Zadebiutuje na niej dopiero w 2024, na igrzyskach w Paryżu.

Podstawowe wyposażenie do kitesurfingu składa się z trzech elementów. Bar to element pozwalający kierować latawcem. Wyposażony jest w element bezpieczeństwa, czyli zrywkę. Przeważnie składa się on z pięciu lub czterech linek o długości do 30 metrów. Deski przeznaczone do kitesurfingu nie przekraczają długości dwóch metrów. Charakteryzują się niewielką wypornością. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów desek. Latawiec służy w tym przypadku do uzyskania energii napędowej. Największe mają powierzchnię nawet do dwudziestu metrów kwadratowych.

W Polsce możliwe jest skorzystanie z profesjonalnych kursów kitesurfingu. Składają się one z części praktycznej oraz teoretycznej. Z stolicę polskiego kitesurfingu uznaje się Mierzeję Helską.

Autor

Tomasz

Największy w Polsce portal o tenisie